USA - Nový policejní obranný štít - speedy74

<< Hlavní strana

Zbrojovka v USA vyvinula nový druh policejního obranného štítu který umí i přidusit

25.12.2011

Policejní obranný štít USA - Čerstvě patentovaný štít společnosti Raytheon nejenom chrání vlastníka, ale též vysílá sonické vlny, které rezonují v dýchacím ústrojí cíle. To může zapříčinit svírání hrdla nebo i ztrátu vědomí. Podle amerických pokrokářů je projekt reakcí na protesty OWS.

Zbrojovka Raytheon Co. z amerického Massachusetts vyvinula nový typ policejního štítu, který kombinuje pasivní a aktivní způsob ochrany. Vedle krytí, jenž poskytuje vlastníkovi, totiž dokáže vyslat i sonický impuls, jenž u všech zasažených osob vyvolává dýchací problémy. Ty mohou - podle zvolené intenzity impulzu – způsobit nepříjemně svíravý pocit v hrdle, částečnou paralýzu nebo i bezvědomí.

O tématu poprvé informoval server magazínu New Scientist (NS) v polovině prosince; zpráva však byla později doplňována. Podle patentové dokumentace k zařízení proniká impuls přímo do horních cest dýchacích. Zde kmity vlnění dosahují rezonanční frekvence a způsobují popsanou reakci organismu.

Štíty lze navíc propojit bezdrátovou sítí do takzvaného kohortního módu. Ve něm se dá impulsy pokrýt i velmi široká plocha a také z jednoho zařízení ovládat ostatní. Soudě dle nákresů z patentu výrobce přímo očekává, že uživatelé budou štíty spojovat do linii či hradeb, které jim umožní pacifikovat dav na otevřených prostranstvích. „Doposud nemáme dostatek informací, abychom mohli říct, jestli bude mít příslušný zásah nějaké skryté zdravotní účinky,“ uvedl pro NS Steve Wright z Leeds Metropolitan University v Británii.

Předběžné obavy jsou ale na místě. Rizika pro citlivé tělesné funkce, jako je sluch, či třeba pro zdraví astmatiků přináší (využití těchto prostředků) vždycky,“ doplnil. Na bázi sonických impulsů funguje také další poměrně nová „nesmrtící zbraň“, kterou policie v USA používá – takzvaný LRAD Sound Canon. Jeho zvukové vlny způsobují nevolnost a bolení hlavy. Kvůli robustní konstrukci (musí být namontován na zvláštním vozidle) a dosahu pouze v desítkách metrů si jej však pořádkové síly příliš neoblíbily.

Návrh štítu měla dle amerických progresivních médií Raytheon Co. hotový již dlouho; k vlastnímu vývoji ale přikročila až na konci léta, nejspíše v souvislosti s protesty Occupy Wall Street. Zástupci Raytheon Co. se k tématu odmítají vyjadřovat. Massachusettská zbrojovka se až donedávna zabývala především vývojem naváděných střel a protiraketových systémů pro americké ozbrojené síly. Její inženýři spoluvytvářeli například střely Maverick (AGM-65), Patriot (MIM-104) či Tomahawk (BGM-109).

Původní článek zde >>

Zdroj: http://www.denikreferendum.cz

Odkazy domácí

Copyright © speedy74 • 2010 - 2012 •
Partneři webu: Sponzoruje: Toplist SuperLink.cz