Stanislav Petrov zabránil v roce 1983 jaderné válce - speedy74

<< Hlavní strana

Bývalý sovětský důstojník který zabránil možné jaderné válce, dostal cenu od německých médií

25.2.2012

Jaderná hrozba Německo / Rusko - Plukovník ve výslužbě Stanislav Petrov, který zabránil v roce 1983 potenciální jaderné válce, dostal Cenu německých masmedií za rok 2011. Ceremoniál předání ceny se konal včera večer v Baden Badenu.

V noci na 26. září roku 1983 učinil Petrov, který měl službu na velitelském stanovišti, rozhodnutí nezmáčknout spouštěcí raketové tlačítko, přestože se na monitoru jeho radaru objevily americké rakety mířící k SSSR. Důstojník pochopil, že jde o poruchu systému varování před raketovým úderem a zabránil tak možné jaderné válce. Kvůli tomu, že jeho čin byl utajen, se o něm veřejnost dozvěděla teprve v roce 1998.

Původní článek zde >>

Zdroj: http://czech.ruvr.ru

Svět na pokraji jaderné války

Stanislav Jevgrafovič Petrov Stanislav Petrov byl důstojník sovětské protivzdušné obrany, který během studené války správně vyhodnotil informace o mylném raketovém útoku. Díky Petrovově úsudku nedošlo k jadernému útoku na Spojené státy a jejich spojence. Pozdější vyšetřování prokázalo, že satelitní systém, který měl varovat před útoky, v roce 1983 selhal. Tento incident odhalil chybu v sovětském systému včasného varování. Stanislav Petrov tvrdí, že za svůj čin nikdy nedostal odměnu, ale ani nebyl nijak potrestán.

K incidentu došlo v době, kdy byly vztahy mezi USA a SSSR značně napjaté. Tři dny před incidentem sovětská armáda sestřelila jihokorejské dopravní letadlo, které vstoupilo do sovětského vzdušného prostoru. Při tomto incidentu zemřelo 269 lidí na palubě včetně několika Američanů.

26. září 1983 Stanislav Petrov v hodnosti podplukovníka nedaleko Moskvy v bunkru Serpukhov-15, kde sídlilo sovětské velení pro systém včasného varování. Petrov měl informovat nadřízené v případě, že by hrozil nukleární raketový útok proti SSSR. Pokud systém včasného varování identifikoval příchozí rakety, mohl Sovětský svaz okamžitě odpovědět protiútokem.

Po půlnoci jeden z počítačů v bunkru zaznamenal, že se blíží mezikontinentální balistická raketa ze Spojených států směrem k SSSR. Petrov v tu chvíli zvažoval, zda se nejedná o chybu počítače, protože útok Spojených států by pravděpodobně zahrnoval použití několika set raket. Také sovětský systém včasného varování měl problémy s přesností už v minulosti. Petrov z dostupných informací vyvodil, že jde zřejmě o chybu. Později počítače hlásily další čtyři rakety ve vzduchu směřující opět k území SSSR. Petrov opět usoudil, že jde o chybu, ačkoliv nemohl svou domněnku nijak prokázat, protože jiný zdroj informací neměl k dispozici. Sovětský pozemní radar nebyl schopen detektovat nepřátelské rakety za horizontem a tak bylo nutné čekat, až bude možné identifikovat hrozbu, čímž se snižovala možnost provést protiútok.

Kdyby Petrov nahlásil, že počítače zachytily příchozí americké rakety, jeho nadřízení by zřejmě zahájili útok proti Spojeným státům. Petrov naštěstí nahlásil, že systém spustil falešný poplach. Později se ukázalo, že měl pravdu, protože se žádné rakety se neblížily. Celý problém způsobilo sluneční záření, které ovlivnilo satelity. Petrov později uvedl, že pokud by Spojené státy zaútočily, nevypustily by pouze pět raket. Bylo by to nelogické, protože Američané by se prvním útokem jistě snažili zničit vše, co by Sověti mohli využít při následném protiútoku, a Američanům by k takovému totálnímu útoku nestačilo pouhých 5 raket. Podle Petrova byl celý systém včasného varování nový a dle jeho názoru ne plně důvěryhodný.

Pokračování článku zde >>

Muž, který zachránil svět

Zdroj: http://militaryrange.blogspot.com

Odkazy domácí

Copyright © speedy74 • 2010 - 2012 •
Partneři webu: Sponzoruje: Toplist SuperLink.cz