Česká republika a stíhačky F-16 - speedy74

<< Hlavní strana

Což takhle dát si F-16

9.3.2012

Stíhačky F-16, Nečas, Vondra a referendum

F-16 Česká republika - Server WikiLeaks odhalil, že čeští političtí podomní obchodníci s americkými stíhacími bombardéry F-16, touží nakoupit tyto letouny. Česká republika proto předkládá plán, podle něhož by se pět či šest středoevropských zemí spojilo a udělalo by hromadnou objednávku F-16 výměnou za slevu od Američanů. Šlo by asi o 85 strojů i pro Rumunsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a možná Polsko. Že jste o tom ještě neslyšeli?

Protože se o tom nehovoří. Jde o velký kšeft. Ten není pro všechny. Na něj mají právo jen ve volbách zvolení vládní kšeftaři. A nejen to. Řada lidí v pravicové vládě je chorobně zamilovaná do Američanů. Nelze se divit tomu, že by jim sympatizanti (samozřejmě nezištně) dopřáli velký kšeft se stíhačkami. Milovníci USA z ODS premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra jsou odpůrci letounů J-39 Gripen. Pro Američany by to byl výborný obchod, protože udržují výrobní linku letounů F-16 při životě pro velmi omezený počet objednaných strojů. Všichni víme, že jde již o starý letoun, byť velmi rozšířený, takže zájem o nové letouny tohoto typu je již velmi omezený.

Rozhodovat o mimořádně nákladných a důležitých nákupech by, podobně jako například ve Švýcarsku, měli občané v referendu. Aby političtí mafiáni nemohli lehce zneužívat svých privilegií. Švýcaři v referendu řeší to, na čem se politici neshodnou. Kvůli nákupu vojenských letadel bylo ve Švýcarsku referendum v roce 1993.

Potom by se v diskusi před referendem objevila řada zásadních otázek:

1. Proč nakupovat tento dnes již pouze průměrný letoun, když využíváme obdobný jednomotorový švédský typ Jas-39 Gripen?

2. Proč nahradit americkým typem švédský typ, který provozuje česká armáda, která má pro švédský typ zaběhlý celý logistický systém.

3. Letectvo s typem J-39 spolupracuje s ostatními armádami NATO, např. 211. taktická letka získala v roce 2010 prestižní ocenění nejlepší jednotky v rámci mezinárodního vojenského cvičení NATO Tiger Meet. Proč ho tedy nahradit jiným typem?

4. J-39 existuje dnes již ve výrazně modernizované verzi J-30 NG. Má tedy modernizační potenciál. Koncem minulého roku se pro J-30 NG rozhodlo též Švýcarsko. Je snad nevýhodou švédského letounu, co Švýcaři považují za výhodu: cenově byly Gripeny přijatelné, dlouhodobě nižší provozní náklady letounu, který byl projektován tak, aby jeho údržba byla v polních podmínkách pokud možno co jednodušší?

Aneb pozor na Nečase a Vondru a nejen na ně. A připomínám: kdy už se slušní lidé v politice spojí k prosazení referenda?

Je tu ale podstatně zásadnější otázka! Pravicoví bossové chtějí kupovat zastaralé a hlavně neskutečně předražené letouny. Současně mluví o rušení porodného, zmrazení důchodů, zvyšování daní, dalším ožebračování národa atd. Je to normální? Copak takhle se chová slušná vláda, která v Bílé knize ministerstva obrany píše v jazyce českém a srozumitelném, že v dohledné době České republice nehrozí žádné vojensky definovatelné nebezpečí? Při tomto psaní mě tak napadá otázka. Neměla by se naše vláda nechat vyšetřit psychiatry? Bylo by to prospěšné pro ní, ale především pro nás všechny.

Původní článek zde >>

Zdroj: Jaroslav Doubrava, senátor PČR

Odkazy domácí

Copyright © speedy74 • 2010 - 2012 •
Partneři webu: Sponzoruje: Toplist SuperLink.cz