Revoluce na Islandu - speedy74

<< Hlavní strana

Island: je možné se vzepřít zákonům kapitalismu a vzít osud do svých rukou

26.12.2011

Islandská revoluce Islandská revoluce

Icelandic revolution

Islanďané prostřednictvím referenda, v němž odmítli záchranu svých bank a splacení zahraničního dluhu, dokázali, že je možné se vzepřít zákonům kapitalismu a vzít osud do svých rukou, neskrývá potěšení španělský historik Miguel Sanz Lorono.

Už od Oscara Wilda víme, že mapa světa bez ostrova jménem Utopie je mapou, která nestojí za nic. Avšak Island, který z někdejšího vzorného žáka pozdního kapitalismu přešel k projektu skutečné demokracie, nám ukazuje, že mapa světa, ve které není zakreslena Utopie, není nejen hodna toho, aby do ní člověk byť jen zběžně nahlédl, ale že je přímo výplodem lživé kartografie. Maják Utopie začal zbytku Evropy vysílat slabé varovné signály, ať už se to trhům líbí, nebo ne.

Island Utopií není. Dobře víme, že pro království svobody není v říši potřeby, kterou je pozdní kapitalismus, místo. Island je však důkazem, že kapitál nemá monopol na veškerou pravdu o tomto světě, ačkoliv usiluje o kontrolu všech map, které máme k dispozici.

Island svým rozhodnutím zabrzdit tragické kolo trhů vytvořil precedens, který by nakonec mohl pozdnímu kapitalismu zlomit vaz. Prozatím to nevypadá, že by se tento malý ostrov, který dělá to, co bylo doposud považováno za neproveditelné, propadal do chaosu, ale spíše do informačního ticha. Kolik informací máme o Islandu a kolik o půjčkách Řecku? Proč se o Island nezajímají média, která by nám měla popisovat, co se děje ve světě?

(Islandská revoluce o které média v našich končinách raději moc nemluvila!)

Pokračování článku zde >>

Zdroj: http://www.vlastnihlavou.cz

Odkazy domácí

Copyright © speedy74 • 2010 - 2012 •
Partneři webu: Sponzoruje: Toplist SuperLink.cz