Írán a údajná jaderná zkouška - speedy74

<< Hlavní strana

Írán prý chystá jadernou zkoušku: kdo stojí za touto zprávou?

13.1.2012

Nuclear test Írán - Írán je připraven na vážná jednání s mezinárodní šestkou zprostředkovatelů (pět stálých členů RB OSN a Německo) o otázce svého jaderného programu. S tímto prohlášením přišel ve čtvrtek mluvčí íránského parlamentu Ali Larijani, jenž vykonává návštěvu v Turecku. Znovu zdůraznil, že íránský jaderný program má výhradně mírovou povahu.

Mezitím autoritativní portál izraelských vojenských analytiků DEBKA tvrdí, že Írán hodlá vykonat první jadernou zkoušku. Jde o podzemní explozi malé nálože o síle jedné kilotuny. Pravděpodobný termín: konec 2012 nebo začátek 2013, předpokládají analytici s odkazem na vlastní zdroje v Íránu.

Odhadnout reálnost podobné zkoušky je dost těžké. Vždyť i malá nálož potřebuje zbrojní uran obohacený na 90%. Vyrobit ho Írán zatím technologicky není schopen. I když teoreticky se mohl zbrojní uran dostat do této země jinou cestou, pověděl zaměstnanec Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské Akademie věd Petr Topyčkanov:

Írán mohl dostat dostatečné množství uranu v 90tých a začátkem 2000tých let přes nelegální mezinárodní sítě obchodu s jadernými látkami a technologiemi. Pašování mohlo probíhat přes Pákistán.

Zároveň musíme připomenout, že Írán podepsal Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, na rozdíl od Izraele nebo Pákistánu, a stále opakuje, že přísně dodržuje režim jaderného nešíření. Proto, kdyby Teherán chystal tak velkou akci, musel by předem vystoupit z příslušných mezinárodních dohod. Existuje ale i jiná varianta, míní Petr Topyčkanov:

Írán nemusí vystoupit z mezinárodních dohod a může vykonat zkoušku tajně, jako vědeckou pro mírové účely. Anebo uskutečnit to na území třetí země, například Pákistánu nebo KLDR.

Zpráva izraelského portálu o chystané zkoušce se nedá ověřit. Podobné informace vlastní zpravidla pouze rozvědky. V daném případě jde o záměrný únik v rámci informační války kolem Íránu. Úkolem světového společenství je nepřipustit, aby se tato informace stala skutečností, což by mělo dalekosáhlé následky pro celý svět. A tady mají sehrát obrovskou úlohu země, jež důsledně hájí mírové překonání íránského problému, především Rusko a Čína.

Původní článek zde >>

Zdroj: http://czech.ruvr.ru

Odkazy domácí

Copyright © speedy74 • 2010 - 2012 •
Partneři webu: Sponzoruje: Toplist SuperLink.cz