Kauza Mostecké uhelné ve které jde státní kase o 12 miliard - speedy74

<< Hlavní strana

Divadlo s Rampulou a VV má pomoci zapomenout na kauzu MUS?

9.3.2012

Nemoc hovězího skotu v EU Česká republika - Kdo by to byl řekl, že zrovinka, kdy se pan Rampula, řečený Vrchní Zametač, ubránil a vrací se do pozice a kdy zrovinka média propírají velké soudní divadlo s úplatky mezi členy Věcí veřejných, že zrovinka ta doba je důležitá pro další směrování řešení kauzy MUS, ve které jde státní kase o 12 miliard a několika politikům a jejich mateřských politických stran o nerozkrytí kontaktů a toku financí na konta, která je také třeba nerozkrýt. Jinými slovy věc utajení vazeb kolem kauzy MUS se daří.

Švýcarský soud podle očekávání zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS). Soud odvolání zamítl i přesto, že švýcarská prokuratura připojení doporučila. Stát tím ztrácí automatický nárok na 12 miliard korun, nyní blokovaných ve Švýcarsku. ČR samozřejmě i po zamítnutí odvolání zůstává v pozici poškozeného, a tedy se může zúčastnit dalšího řízení. Nyní už ale bude získání odkloněných miliard náročnější, o to více, že ČR musí škodu specifikovat, a o to více, že ministr Kalousek již dříve předestřel, že ČR neumí škodu specifikovat, nota bene ani podle něj není jisté, zda škoda České republice vznikla.

Připomeneme-li si začátky vyšetřování, pak Švýcaři otevřeli vyšetřování již v červnu roku 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Česko tím údajně utrpělo škodu ve výši tří miliard korun. Švýcarští vyšetřovatelé jsou prý také přesvědčeni o tom, že přes 75 milionů z 12 miliard korun vyvedených z Mostecké uhelné společnosti, získaly společnosti napojené na uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Je to sice zvláštní, když ve Švýcarsku už pár let vědí, že tato škoda minimálně ČR vznikla, kdežto ministr financí do dneška o výši škody nic konkrétního neví, ale ochota, s jakou česká politická elita hraje zájem o vyšetřování, zaslouží pozornost médií a další nadstandardní odměny pro všechny, co na ministerstvu budou dřít jako koně, na čem, to není rozhodující.

ČR svou vlastní liknavostí, možná záměrnou ze stran několika osob, na jejichž akci záleželo, přišla o ten nejjednodušší způsob, jak se ke trestnímu řízení ve Švýcarsku připojit. Na tomto místě je třeba podotknout, že když někdo dře jako kůň, také se může jako kůň postavit na zadní, případně zařehtat pro radost přihlížejících. I za to může být odměněn, jedná-li se o takové koňské dření na ministerstvu v ČR 21. století. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob sdělil 7.3. ČTK, že ministerstvo podá civilní žalobu. Asi bude muset, když Karolína Peak na tom stále tak tvrdohlavě trvá. Podle ní mezi další možnosti patří právě civilní žaloba, tedy buď se snažit její pomocí o připojení do řízení znovu, nebo je možné podat paralelní civilní žalobu ve Švýcarsku o náhradu škody. "V obou těchto případech už je ale důkazní břemeno na ČR, která bude muset vyčíslovat vymáhanou škodu,"

Co je tedy ve věci, že se kauza MUS tak zadrhla, i když nám její vyšetření nabízeli Švýcaři málem na stříbrném tácu? Úmysl, záměr, nedbalost těch, kteří měli povinnost rozhodnout? Ve zkratce prý pan Rampula předal spis k věci s nejasnými pokyny a ministerstvo financí liknavě nečinilo. Na to, že jinak na ministerstvu financí pracovníci dřou podle slov ministra jako koně, byla tato liknavost asi záměrem, který si zajisté také zasloužil finanční ocenění ministra. Kolik nás kauza MUS bude ještě stát? Nyní zaplatíme švýcarské právníky, kteří budou ČR zastupovat v civilním řízení. Faktury se proplatí z rozpočtu ministerstva financí. Kolik to bude, to se ještě neví, ale orientační cena švýcarských právníků je 200 – 400 Euro na hodinu.

Kvůli průtahům v kauze se loni na podzim a pak ještě několikrát prostřednictvím médií ministerstva spravedlnosti a financí navzájem obviňovala z chybných postupů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) později podal kárné žaloby na pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu a na jeho kolegy Libora Grygárka, Marcelu Kratochvílovou a Ladislava Letka. Nejvyšší správní soud o možném pochybení žalobciů plánuje rozhodnout do poloviny letošního roku. I tak pan Rampula už je zpátky v pozici. Na úvod svého uchopení se moci, na chvíli vyražené z jeho pevné ruky, se postaral o skandál kolem údajného odstranění odposlechů z Grygárkovy kanceláře tím, že vynesl na veřejnost video, na němž nějací dva muži tajně navštívili na půl hodinky Grykárkovu kancelář. Mimo to odvolal Mečlovo odvolání Grygárka z funkce.

Jestliže ještě stále šňupající veřejnost držela stopu, bylo nutno rozptýlit její pozornost a namířit ji jiným směrem. Co by se tak hodilo nejlépe předložit veřejnosti k zábavě, poučení a polemice? Co tak úplatky mezi členy Věcí veřejných? Aspoň ta jejich všetečná Karolína Peak bude trošku zaměstnána sledováním kauz svých kolegů a nebude dýchat na krk pánům Rampulovi, Kalouskovi a dalším, co mají práci s kauzou MUS. Proto soud s Bártou a Škárkou pokračuje výslechy dalších svědků z řad VV, přičemž komediální talent pana Johna je vítán stejně jako afektované projevy paní Kočí, neupřímná a gesta i slovní projevy pana Bárty, kterými už snad mate i sám sebe, a jako by pod tlakem panem Škárkou dodávané důkazní materiály, které spíše pobaví nebo rozladí, než něco rozhodujícího vypoví. Nemělo by upadnout v zapomnění, že pana Škárku i paní Kočí řídil, ukrýval, přiváděl, hlídal a manažersky, scénicky i režijně ochotně a obratně řídil pan Huml, po které se v kauze asi slehla zem, taktéž ochotně a obratně. Na závěr opět připomínám kauzu MUS, která se časově i organizačně vymyká z ruky zákona, respektive díky níž stát tratí miliardy, už jen proto že kompetentní orgány ČR nešlapou za tím, aby je dobyly zpátky a aby se pracovalo na rozkrytí podílu jednotlivých aktérů z Česka.

Původní článek zde >>

Zdroj: http://janasimonova.blog.idnes.cz

Odkazy domácí

Copyright © speedy74 • 2010 - 2012 •
Partneři webu: Sponzoruje: Toplist SuperLink.cz